Yükleniyor...
İsa Turhan

İsa Turhan

isaturhan@gmail.com

Dokunmak istiyorum

28 Mayıs 2010 Cuma Saat 07:51

Meclis’e gelen milletvekili dokunulmazlık dosya sayısı 634’e ulaştı. 428 dokunulmazlık dosyası BDP’ye, 121 dosya AKP’li milletvekilleri hakkında, 57 dosya CHP, 25 dosya MHP ve 3 dosya da bağımsız milletvekillerine ait. Milletvekilleri hakkında düzenlenen dokunulmazlık tezkelerinin kapsamını ağırlıklı olarak “298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanuna muhalefet” suçu oluştururken, dosyalar arasında, özel evrakta sahtecilikten, Devlet İhale Kanunu\'na muhalefete, görevi kötüye kullanmaktan, ihaleye fesat karıştırmaya, hakaretten dikkatsizlik ve tedbirsizlik neticesinde ölüme sebebiyet vermekten kasten yaralama ve hakarete kadar pek çok suçlama yer alıyor. Suçlar sabit ama milletvekili zırhını giyen milletvekillerine dokunmak mümkün değil.

Ne garip

Bir işyerine girdiğiniz zaman sizden siciliniz temiz olduğuna dair rapor istiyorlar. Eğer siciliniz varsa kolay kolay işe alınmıyorsunuz ama sicili olan milletvekilleri meclis çatısı altına girip ülkeyi yönetiyorlar. Genel seçimlerde sıradan bir vatandaş olan, kahvede pişpirik oynadığımız, kps sınavına girse 60’ı zor alacak olan zatı muhterem, 30 Nisan da seçimlerde milletvekili seçildikten sonra bir anda insan üstü bir şey oluyor.

Demek ki bu ülkede mebus olmak varmış.

Çünkü, Milletvekili olabilme başarısını gösterebilirseniz dokunulmazlık zırhı kazandınız demektir. Milletvekilli oldunuz değil mi…

Karşılıksız çek yazabilir, sarhoş olarak araç kullanabilir, polis kılınıza bile dokunamaz, bunun yanı sıra sahtekarlık ve hileli iflasla suçlandığınızda, hatta hırsızlık yaptığınızda sizin yargılanmanız, kamuoyu önünde itibar kaybetmeniz mümkün değil. Ayrıca yedi sülaleniz ömür boyu en imtiyazlı bir biçimde muayene ve tedavi garantisi altında olur tüm giderler devlet tarafından karşılanır. Görev süreniz tamamlandı diyelim imtiyazlık ölene kadar devam edecek mesela dolgun bir emekli aylığı. Politik ayrıcalığınız da cabası.

Dizelerini hatırlatanlara ‘aman sadece ben miyim koca Ankara’da der geçiştirirsiniz.

Maalsef Türkiye’de sistem böyle işliyor. Hani böyle gelmiş böyle gider misali. Oysa seçimden önce halka dokunulmazlıkların kaldırılacağını söyleyen iktidar partisi bugün Milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmasını istemiyor. Çünkü iktidar partisi, hakkında ihaleye fesat karıştırmaktan dolandırıcılığa, zimmetten evrakta sahteciliğe kadar pek çok suçlama bulunan milletvekillerini yargıdan kurtarıyor ve dolayısıyla dosyalar tozlu raflara kaldırılıyor.

Bu kadar imtiyazlıklara rağmen suçunu işlemekten de geri kalmayan milletvekillerine bozulan bu nedenle şalteri atan Rahmetli Neyzen Tevfik alıyor kalemi kağıda eline…

Veriyor ayarı;

“Kime sordumsa seni, doğru cevap vermediler

 Kimi hırsız, kimi alçak, kimi deyyus! Dediler

Künyeni almak için partiye ettim telefon

Bizdeki kayda göre şimdi o mebus dediler!.”

Bu yazı toplam (1058) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?